Számomra mindig hitelesebb volt egy módszer vagy termék ajánlója, ha ő maga is kipróbálta és meggyőződött annak hasznosságáról, működőképességéről. Másrészt azokról az esetekről is fontos tudni, hogy ha valakinek nem működött az a módszer. Erről általában keveset beszélnek a terjesztők. Én az őszinteség, a működőképesség és az igazság pártján állok mindenkor.

Cserébe az információkért, a belefektetett sok munkámért csak annyit kérek, hogy ha kapcsolatba léptek az általam ajánlott termékek forgalmazóival - megrendeléskor, vásárláskor -, akkor jelezzétek feléjük, hogy én (Balázs József) küldtelek hozzájuk, illetve ezt nekem is e-mailben. Köszönöm.

Nagyon szívesen venném azt is, ha írnátok a velem megegyező vagy ellentétes tapasztalatokról, ide értve más gépeket, eszközöket, módszereket is. Ide küldjön az is levelet, aki tájékoztatást szeretne kapni, ha valami komolyabb, új anyag kerül az oldalra.

(A blogban szereplő írások, képek stb. lemásolásához kérd az engedélyem. Köszi.)

Az ábrákat, képeket érdemes külön ablakban megnyitni és ezekkel párhuzamosan olvasni az írásokat - jobb egér gomb, klikk, "Hivatkozás megnyitása új ablakban", klikk.

Kicsinyíteni a "Ctrl" és a "-" gombok egyidejű megnyomásával, nagyítás a "Ctrl" és a "+" gombok egyidejű megnyomásával érhető el. Ezután érdemes visszanagyítani a weboldalt.

Miért jó Önnek/Neked ez az oldal?

Miért jó Önnek/Neked ez az oldal?

- Azért mert sok dolognak utánajártam és kipróbáltam, így Önnek ezt nem kell megtennie vagy kevesebb munkát kell belefektetnie.

- Azért mert törekedtem a tárgyilagosságra. Nem befolyásoltak sem érzelmek, sem anyagi érdekek.

- Mert leírom, azt is, ami nekem nem vált be.

- Mert számszerű értékeket is közlök, amik segítségével könnyebb az összehasonlítás. (A számok csak tájékoztató jellegűek, mert nem laboratóriumi műszerekkel és körülmények között készültek. Ezek egyébként is mindig függnek a befolyó víz földrajzi helyétől, pillanatnyi állapotától és még sok egyéb dologtól!)

- Azért mert egy területet több oldalról, szemszögből próbáltam megvizsgálni.

- Mert törekedtem a közérthetőségre.

- Mert megoldásokat is javaslok, beszerzési lehetőségekkel.

Ez az oldal a témával most ismerkedőknek íródott. A haladók a www.egeszsegerttenni2.blogspot.com
oldalt illetve a www.egeszsegerttenni3.blogspot.com -ot látogassák meg.

Víztisztítás (Reverze ozmózis)

A csapból folyó víznek a tisztaságát szabványok rögzítik. Ezek a körülbelül húsz, legveszélyesebbnek itélt, vegyi anyag határértékeit szabják meg. Ezzel szemben a vegyi üzemek 900.000 különféle vegyszert állítanak elő. Ezek a környezetbe jutva bekerülnek a körforgásba és így előbb-utóbb az emberek testébe kerülnek.
Ide sorolandók a műtrágyák, savak, lúgok, mosószerek, öblítők, vízlágyítók, kozmetikumok, fogamzásgátlók, gyógyszerek, mérgek, permetezőszerek, gyomírtók, rovarirtók, antibiotikumok stb.
(Antibiotikumok: gombák, baktériumok által termelt vagy mesterségesen létrehozott anyagok, melyek más mikroorganizmusokat elpusztítanak vagy akadályozzák a szaporodásukat.)
Az emberek vagy állatok által elfogyasztott hormonkészítmények, gyógyszerek egy része a vizelettel kiürül, ami a szennyvízbe, talajba, folyókba kerül, onnan eljut a vízművekbe, majd a csővezetéken át a lakásunkba. A másnak szánt anyagokat így nekünk is beadják.
Ezen anyagok vízművek általi kiszűrése költséges. Ránk hárul ez a feladat.
(Mindezek ellenére a csapi víz az egyik legjobban ellenőrzött élelmiszerünk. A vízművek mindent megtesz, hogy az előírt határértékek alatt tartsa a szabványban szereplő anyagok mennyiségét. Megszabott kötelességének eleget tesz.)

Régebben a víz felforralása megoldást jelentett (a kórokozók ellen), de a vegyi agyagoktól nem szabadítják meg a vizet. Klórral most már megölik a kórokozókat, de ez az idegméreg nem tesz különbséget (az ember testében élő) jó és rossz baktériumok között. A sejtjeinknek nincs szüksége klórra.


A Reverze ozmózis (RO) elvén működő víztisztítókat a NASA fejlesztette ki az űrhajósok számára a '60-as években. Legelőször a haditengerészet használta, hogy a sós tengervízből ivóvizet állíthassanak elő. Hidegháború idején fejlesztették a módszert, hogy a radioaktív, a biológiai és a vegyi fegyverek által szennyezett vizet ihatóvá tudják tenni és később terjedt el a lakosság körében.
Ez a módszer a jelenlegi leghatékonyabb a vízben levő káros anyagok, vírusok, baktériumok kiszűrésére.

A membránrés 0,0001 mikronos. (1 mikronméter a méter milliomod része; a milliméter ezredrésze.)
Az emberi hajszál 40 mikronos (azaz 0,04 mm).

Ennél kisebbek a baktériumok, 0,2-1 mikronméter átmérőjűek (0,0002-0,001 mm).
ezeknél pedig a vírusok kisebbek, 0,01-0,04 mikronméter átmérőjűek (0,00001-0,0004 mm).
Tehát még a kisebb vírusoknak is százszor kisebbeknek kellene lenniük, hogy átférjenek.

A reverze ozmozisos szűrők a következőket szűri ki kiváló hatásfokkal: Nazirium, Arzén, Kadmium, Kálium, Szulfátok, Nitrátok, Kloridok, Fekália bacilusok, vírusok, organikus anyagok, Klór, mérgek, anyag szedimentáció (ülepedés), Azbeszt.
A szálas-szűrők, az aktív szenes szűrők, az ioncserélők, a desztilálás és az UV fertőtlenítés is ezek közül csak néhányat szűr ki vagy kezel, illetve a desztilálás megoldja ezt a problémát, de nem mindegyik esetében lesz kiváló a hatásfok.

Mi is az "ozmózis"?

Ha egy félig áteresztő membrán/hártya két oldalán különböző sűrűségű anyagok vannak, akkor az alacsonyabb koncentrációjú (hígabb) oldatból (pl. sós víz) az oldószer (pl. víz) átmegy a membránon a magasabb koncentrációjú (sűrűbb) oldat (pl. több sót tartalmazó víz) felé (higítva azt), míg mindkét oldat azonos koncentrációjú nem lesz. (A hígabb megy a sűrűbb felé.)
{Ez történik a két különböző hőmérsékletű anyag kapcsolata esetén is - a melegebb hőt ad a hidegebbnek, így felmelegíti azt, ő maga pedig lehűl; a folyamat itt is megáll mikor mindkét anyag azonos hőmérsékletű lesz.}
Ezt a spontán oldószer áramlási folyamatot nevezik ozmózisnak.

És mi a "fordított ozmózis"?

Itt az oldószer áramlási iránya megfordul külső nyomás hatására az ozmózishoz képest. (A fordított ozmózisios vízszűrőknél ezért kell, hogy a csapból megfelelő nyomással jöjjön a víz vagy olyan modellt kell vásárolni, ami nyomásfokozóval van ellátva. Általában elegendő a nyomás. Ha Önnél csak szivárog a víz, akkor szüksége van a nyomásfokozóra.)
Visszatérve a fordított (reverze) ozmózis fogalmára: itt a sűrűbb anyagból (szennyezett vízből) az oldószer (a tiszta víz) - külső nyomás hatására - átáramlik  a hártyán, a szennyeződés pedig nem tud átjutni.

Ezt a szennyeződést az áramló víz egyedi módon leöblíti a hártyáról a csatornahálózatba. Így biztosítva a hosszú élettartamot a membránnak. (Nem tömődnek el a rések, mint egy szokásos szűrőknél.) Az élettartam növelése céljából beépítenek 3 előszűrőt a membrán elé, hogy azok fogják fel a rozsdát, homokot, kezeljék a klórt stb.
Ezeket a membránhoz képest sűrűbben kell cserélni. (3 előszűrőt és az utószűrőt általában fél évente kell cserélni, míg a membránt általában 2 évente. Az alább szereplő fotóimon látszik, hogy az első előszűrő háza {burkolata} átlátszó, így szemmel látszik a rozsdás, sötét szín, mikor már cserélni kell.
Ha nem cseréljük az előszűrőket, akkor a klór tönkreteszi a membránt - ezt a rosszab íz és a kifolyó víz megnövekedett "oldott-anyag-tartalma" is jelzi. Előbbit mi is észrevesszük, mikor isszuk; utóbbit ún. TDS mérőműszerrel lehet mérni.  A forgalmazó egyébként feljegyzi a vásárlás dátumát és fél év múlva barátságosan felhívja a figyelmünket, hogy nézzük meg az első előszűrő szinét. Az is előfordulhat, hogy az előszűrők annyira megtelnek szennyeződéssel, hogy a tisztítandó víz nem tud átmenni rajta. Ekkor azt vesszük észre, hogy nem jön víz a csapon. :)


Az RO membránok átlagosan a szennyeződések 95-99.98%-át kiszűrik

Így a tiszta víz kiválóan el tudja végzni a szerepét az emberi testben, ami (a lényegre koncentrálva) nem más mint:
- az anyagcsere folyamatokban elszállítja a tápanyagokat a sejtekhez, a bomlástermékeket pedig elszállítja tőlük;
- segít kimosni a felhalmozódott méreg- és salakanyagokat,
- rugalmassá teszi az izületeket, a bőrt stb.,
- részt vesz a hőmérséklet szabályozásában.

A tökéletesen egészséges test kiüríti a szervetlen ásványi anyagokat. Ezzel szemben az egyre nagyobb számban előforduló epe-, vesekő, csontrendszeri problémák, elsavasodás, vér besűrűsödése (trombózis, embólia, szivinfarktus) jelzik az egyének és a társadalmunk kiválasztási folyamatainak elégtelen voltát.
(Trombózis=vérrög képződése/a vér megalvadása az erek valamely szakaszában. Embólia=érdugulás - vérrögtől vagy testbe került idegen anyagtól. Szívinfarktus=szívizom elhalása az őt vérrel ellátó ér elzáródása miatt.)

Dr. Morell vizsgálta az ivóvíz ásványi anyag tartalmának szervezetünkre gyakorolt hatását és az alábbiakat állapította meg:
- 375 mg/l ásványi anyag tartalom: kifejezetten káros és lerakódásokat okoz;
- 150 mg/l ásványi anyag tartalom feletti víz: nem gyakorol pozitív hatást a kiválasztásra;
- 95 mg/l ásványi anyag tartalom alatti vizek: kifejezetten segítik a kiválasztást;
- 60 mg/l ásványi anyag tartalom alatti ivóvíz: méregtelenítő és salaktalanító hatása van a szervezetünkre.

Nagyon szeretem az RO-s víz ízét.
Sok előnye mellett egy kis hátránya is van ennek a víztisztítási módszernek, hogy enyhén savassá teszik a vizet (vagy jobb esetben semleges lesz - a csapvíz általában enyhén lúgos.)
Ez egyben az RO-s előnye is, mivel étkezés előtt 15 perccel ill. után egy óráig nem ajánlatos (lúgos) folyadékot fogyasztani, mert ez a gyomorsav működését hátráltatja. Én ebben az időszakban nagyon kevés RO vizet iszok. Lehet semlegeset is kikeverni. (LIF1 lúgosító filterrel orvosolható az RO víz savasságának problémája - 2011. febr.-i hozzáfűzés.)
Katarína Horákova: A szervezet méregtelenítése, az élet javítása c. könyvében folyadékbevitelre az alábbi arányt határozza meg a 67. oldalon: "10 kilogram testsúlyra 0,3-0,4 l". Van aki 20 kilónkét egy litert mond.
Hogy minden oldalát említsem a technológiának:
- A nyomásfokozó nélküli víztisztítók egy liter tiszta víz előállításához 1,5 - 4 liter vizet használnak, míg a nyomásfokozós készülékek 1,5 - 2 litert (->nagy nyomásnál kevesebb, alacsony nyomásnál több a szennyvíz). Tehát 0,5-3 liter víz megy a lefolyóba 1 liter tiszta víz előállításánál. Ez egy személy átlagos vízfogyasztásánál  elhanyagolható mennyiség (minimális a vízszámla-növekedést okoz). Én ennyit bevállaltam az ivóvízem tisztaságában bekövetkezett javulásért. (Egy személy átlagos vízfogyasztása napi 100 liter= kb. 50liter/zuhanyzás + átlagos WC tartály 8-10 literes, egyszerűség kedvéért csak napi 3-4-szer húzzuk le + 10 liter kézmosás, fogmosás, egyebek.)
(2011-es hozáfűzés: az oldal alján van egy megoldás, hogy ne nőjjön meg egy kicsivel sem a vízszámlánk. Más gyártóknál akár 1liter tisztított/4 liter szennyvíz arány is olvasható. Régebben egy időszakban rosszabb volt nálam az arány. Ezért feltettem egy szűkítőt a szenny-kifolyó ágra. Utána nálam is 1 a 4-hez lett az arány. 2011 nyarán megfigyeltem, hogy javult az arány.)
- A készüléket folyamatos üzemre tervezték, ezért maximum három hétig állhat használaton kívül, ilyen esetben az összes szűrőbetét cseréjét javasolják. Amennyiben elutaznak hosszabb időre, zárják el a tápláló víz csapját, majd nyissák ki a kifolyó csapot, ezzel a tartály leürül. Nyomásfokozós gép esetén kapcsolják le a hálózatról a készüléket a konnektorból való kihúzással. Néhány napos üzemszünet után fogyasztás előtt legalább két liter vizet engedjen át a készüléken.


Képek az én reverse ozmosis-os víztisztítómról (R-50ND tipus):

(A képekre klikkelve nagyobb méretben jelennek meg. Kicsinyítés a "Ctrl" és a "-" gombok egyidejű megnyomásával, nagyítás a "Ctrl" és a "+" gombok egyidejű megnyomásával érhető el. A képek kicsinyítése utána a weboldalt érdemes visszanagyítani. :)

2010-es állapot:




Nálunk volt a mosogató mellett 18 cm hely. Oda szereltem fel 2 facsavarral a vízszűrőt. Nem akartuk átfúrni a mosogató rozsdamentes-acél tálcát (sokan átfurják), a szűrt víz csapját oldalra szereltem fel.

(Az energetizálót később lecseréltem a LIF1 lúgosító filterre.) A víztisztító házilag simán felszerelhető, aki szokott barkácsolgatni. Van szerelési rajz, útmutató a készletben, akár helyszíni magyarázat és természetesen "telefonos segítség". Aki erre nem válalkozik, szívesen átvállalják helyette - díj ellenében. A szűrők cseréje is könnyen kivitelezhető házilag.)
(A haladóknak szánt weboldalamon több részlet szerepel. http://egeszsegerttenni2.blogspot.com/p/viztisztitas-reverse-osmosis.html)
Magánvélemény: Én nem ajánlom a százezer forintnál drágább RO víztisztítók megvételét. Általában az MLM rendszerben forgalmazott víztisztítók kerülnek ennél drágábba. Szerintem nem etikus ugyanazért a technológiáért 200-300e Ft-ot elkérni. A 60-70e Ft-os gépek is simán 25 milligramm/liter oldott anyag (TDS) szintre viszik le a csapvizek több száz mg/l szintjéről. Ez pedig a csúcs. Többet nem lehet kiszűrni és nem is kell. :)

2011-es állapot:

Megoldottam, hogy a szennyvíz ne a lefolyóba follyon. Ezzel öntözzük a virágokat és a WC leöntésére is marad belőle ("kis vécézés" leöntésére). Ez a "szennyvíz" "tisztább", mint a csapvíz, mert átmeny 3 előszűrőn (klór és nagyobb szennyeződések már nincsennek benne). Csak a kisebb méretű szennyeződések vannak benne kb. 20%-kal nagyobb mennyiségben - ami a reverze ozmosis-os membránról került leöblítésre.
(Itt a fehér tartály állítva van, korábban fektetve volt. Működés szempontjából mindegy. Úgy helyezi, ahogy akarja vagy ahogy a jobb helykihasználás megköveteli.)


  A WC-ben (és egy másik kevésbé használt helyiségben) van(nak) ilyen sárga kb. 30 literes tartályaink. Vannak fedeleik és egy néhány literes űrméretű vödörrel merjük ki belőlük a vizet. Egyébként mi nagy hordókban gyűjtjük a tetőről lefolyő esővizet is öntözésre.
  Ha a fehér tárolótartályból engedünk ki vizet (inni), akkor nem kezdi el egyből újratölteni. Kb. egy liter leengedése után nyit ki a kifolyó szelep és kezd el folyni 4-5 liter "szennyvíz" a sárga tartályba. Ezért figyelni kell, hogy mikor kezd megtelni. Ha elmegyünk otthonról, sose hagyjuk nyitott állapotban a "befolyó" csapot (a 2010-es állapot, föntről a 3. fényképén látszik ez a csap - ezen keresztül jön a csapvíz a tisztítóba. Ha ez el van zárva, akkor a "szennyvíz" sem folyik ki a sárga tartályba. Nincs beáramlás, nincs kiáramlás sem. Feltéve, ha a tartájunk utáni szelep nem romlott el, mert akkor elzárt betáp csap esetén is kifolyhat a víz. Ekkor csere. Addig meg a tartály tetején levő csapot is el lehet zárni. Ez ritkaság.)
  Ezen (sárga tartályos) megoldás előnye: víztakarékosság környezet- és pénztárca védelmi szempontból.
Hátránya: figyelni kell rá és hordozgatni, öntözgetni kell a vizet.

  Én napjában egyszer nyitom ki a (kék) befolyó csapot. Beállítom a telefonom, hogy 1-1,5 óra múlva csörögjön egy emlékeztető. Ha csörög, elzárom a befolyó csapot - akár folyik még a "szennyvíz" a sárga tartályba, akár nem (semmiképpen nem hagyom nyitva a csapot). Ha még folyik, akkor is elzárom, mivel úgyis nemsokára magától is elzárna (megtelne a fehér tartály), de lehet, hogy a sárga tartályból ekkor már kifolyna a konyhabútorba. :)


 Ezeken a fotókon látszik, hogy nekem 8 egységből áll a víztisztítóm.
A régi energetizáló helyett feltettem egy visszasózót és két lúgosító-ionizáló filtert. Erről bővebben a lúgosítási fejezetben olvashat.